Upadłość konsumencka, a utrata domu/mieszkania.
Czy wiesz, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie musi oznaczać utraty dachu nad głową? Poznaj historię kobiety, która stanęła przed widmem bezdomności, a dzięki profesjonalnej pomocy prawnej naszego zespołu odkryła, że prawo może stanąć po jej stronie!
Do naszej kancelarii zgłosiła się kobieta, która wraz z dwójką swoich dzieci oraz matką chrzestną (bliską przyjaciółką, mieszkającą z nimi od kilku lat) stanęła przed realną groźbą utraty własnego domu, wobec ogłoszenia jej upadłości. Zadała nam pytania o możliwości prawne zachowania majątku w postaci zamieszkiwanego lokum.
Co mówią przepisy prawa upadłościowego?
W tej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 342 a ustawy z dnia 28 lutego 2023r. Prawa upadłościowego (Dz.U.2024, poz. 794 t.j.):
Art. 342a [Kwota na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych]
1. Jeżeli upadły jest osobą fizyczną i w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, a konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.
2. Kwotę, o której mowa w ust. 1, na wniosek upadłego, określa sędzia-komisarz, biorąc pod uwagę potrzeby mieszkaniowe upadłego, w tym liczbę osób pozostających na jego utrzymaniu, zdolności zarobkowe upadłego, sumę uzyskaną ze sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego oraz opinię syndyka. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie.
3. Jeżeli fundusze masy upadłości na to pozwalają, a opuszczony przez upadłego lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny nie został jeszcze zbyty, sędzia-komisarz może przyznać upadłemu zaliczkę na poczet kwoty, o której mowa w ust. 1.
Spełnione przesłanki
Jak wynika z w.w przepisu, nasza klientka może liczyć na wydzielenie kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, jednak jest to obwarowane kilkoma warunkami.
Po pierwsze, w skład masy upadłości musi wchodzić lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, co oznacza w praktyce, że musi to być własność upadłego. Na szczęście nasza Klientka była właścicielką domu, na co przedstawiła stosowne dokumenty.
Po drugie muszą zostać spełnione kumulatywnie dwie przesłanki:
- upadła musi zamieszkiwać w zbywanym lokalu lub domu oraz
- musi istnieć konieczność zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu.
I tutaj również przypadek naszej Klientki spełniał obie przesłanki.
Nasza współpraca w interesie klienta
Nasza Klientka bardzo martwiła się o los matki chrzestnej, schorowanej kobiety, zamieszkującej wraz z nią. Nie była pewna, czy w razie utraty domu, będzie mogła liczyć na zabezpieczenie bytu również i matki chrzestnej.
W tej sytuacji poinformowaliśmy naszą Klientkę, że prawo w tym zakresie nie precyzuje dokładnie kwestii obowiązku pokrewieństwa osób zamieszkujących ten sam lokal i że kluczowa w takim przypadku będzie opinia syndyka, który – jako najlepiej znający sytuację upadłego – powinien określić, kto faktycznie pozostaje na jego utrzymaniu.
Zadaliśmy również Klientce pytanie, czy poza zamieszkiwanym domem, posiada inny tytuł prawny do zajmowania innego lokalu. Gdyby tak było, nie można by zastosować przepisu 342a prawa upadłościowego. Nasza Klientka oświadczyła, że nie posiada żadnego innego lokum.
Następnie powiedzieliśmy Klientce, co w tej sytuacji może zrobić.
Poinformowaliśmy ją o możliwości złożenia wniosku o wydzielenie środków pieniężnych na zapewnienie potrzeb mieszkaniowych. Taki wniosek powinna złożyć do Sędziego-komisarza (w przypadku uproszczonego postępowania upadłościowego do Sądu). Nie ma przewidzianego ustawowego terminu, w którym wniosek ten powinien zostać złożony. Jednak w tym konkretnym przypadku wiedzieliśmy, że wniosek należy składać niezwłocznie, gdyż doszło do sprzedaży przez syndyka domu.
Gdyby nie doszło jeszcze do sprzedaży domu, wniosek taki mógłby zostać oddalony, chyba że fundusze masy upadłości zgromadzone przez syndyka pozwalałyby na wydzielenie zaliczki na pokrycie potrzeb mieszkaniowych naszej klientki.
Klientka zapytała, na jaką kwotę może liczyć, w razie pozytywnego rozstrzygnięcia sądu.
Zgodnie z w.w przepisem: wydzielana upadłemu kwota powinna odpowiadać przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od 12 do 24 miesięcy.
Kwotę określi sędzia-komisarz, biorąc pod uwagę:
- potrzeby mieszkaniowe upadłego,
- liczbę osób pozostających na jego utrzymaniu,
- zdolności zarobkowe upadłego,
- sumę uzyskaną ze sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,
- opinię syndyka.
Nasza Klientka złożyła stosowny wniosek do sądu i obecnie czeka na jego rozpatrzenie.
Chcesz ogłosić upadłość konsumencką? – Zamów bezpłatną konsultację z naszym zespołem!
Jak działamy w upadłości konsumenckiej?
W naszej kancelarii specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze upadłości konsumenckiej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych naszych klientów. Rozumiemy, jak istotne jest dla dłużników zachowanie dachu nad głową, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wykorzystać dostępne przepisy prawa na korzyść naszych klientów. Nasz zespół doświadczonych prawników nie tylko przeprowadzi Cię przez cały proces upadłości konsumenckiej, ale także zadba o złożenie odpowiednich wniosków o wydzielenie środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Pomagamy w gromadzeniu niezbędnej dokumentacji, analizujemy indywidualną sytuację każdego klienta i jego rodziny, oraz dbamy o to, aby syndyk i sąd wzięli pod uwagę wszystkie istotne okoliczności przy podejmowaniu decyzji. Dzięki naszemu wsparciu możesz mieć pewność, że zostaną podjęte wszelkie możliwe kroki prawne, aby zabezpieczyć Twoje interesy mieszkaniowe w trakcie procesu upadłości konsumenckiej.