obsługa wierzycieli
Krzysztof Piotrowski 2025-05-23

Kto to jest doradca restrukturyzacyjny? Dlaczego wybór doradcy jest tak istotny?

Doradca restrukturyzacyjny pełni kluczową rolę podczas restrukturyzacji i upadłości. Może także doradzać swoim klientom w zakresie tych postępowań oraz w ogóle w kwestiach dotyczących oddłużenia. To oznacza, że dłużnik decydując się na jego usługi powinien dobrze przemyśleć swój wybór. Powinien postawić na fachowca, który może poszczycić się sukcesami w wyprowadzaniu firm z kryzysu zadłużenia.

Spis treści

Im bardziej skomplikowana sprawa, tym lepszego fachowca potrzeba, aby móc ją rozwiązać. To wręcz oczywista prawda, potwierdzona doświadczeniem. Nie inaczej jest w przypadku zadłużenia. Rzadko kiedy położenie dłużnika można zakwalifikować jako prosty przypadek, na których nietrudno znaleźć właściwą receptę. Dlatego do oddłużenia potrzeba fachowca z górnej pułki. Jest nim doradca restrukturyzacyjny. Kim on jest?

Kto to jest doradca restrukturyzacyjny? 

Doradca restrukturyzacyjny jest osobą posiadającą licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Aby ją otrzymać trzeba spełnić szereg warunków określonych w przepisach ustawy z dnia 15 czerwca 2007 roku o licencji doradcy restrukturyzacyjnego. Najważniejsze z nich, to:

  • Ukończenie wyższych studiów i uzyskanie tytułu magistra;
  • Co najmniej trzyletnie doświadczenie w zarządzaniu majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem lub jego zorganizowaną częścią, zdobyte w ciągu ostatnich 15 lat przed złożeniem wniosku o licencję doradcy restrukturyzacyjnego;
  • Zdanie specjalnego egzaminu;
  • Pełna zdolność do czynności prawnych;
  • Nieposzlakowania opinia.

Doradca restrukturyzacyjny odgrywa kluczową rolę w postępowaniach restrukturyzacyjnych oraz w postępowaniu upadłościowym. Właśnie dlatego pełni on tak ważną rolę dla dłużników – w tym zwłaszcza dla przedsiębiorców – którzy postanowili wyjść z kryzysu zadłużenia.

Uprawnienia doradcy restrukturyzacyjnego

Zgodnie z ustawą o licencji doradcy restrukturyzacyjnego posiadanie tego dokumentu uprawnia do:

  • Objęcia funkcji syndyka w postępowaniu upadłościowym oraz nadzorcy i zarządcy w postępowaniu restrukturyzacyjnym;
  • Wykonywania czynności zarządcy w egzekucji przez zarząd przymusowy;
  • Udzielania porad, opinii i wyjaśnień oraz świadczenie innych usług z zakresu restrukturyzacji i upadłości.

Tym samym właściwie trudno wyobrazić sobie oddłużenie bez nawiązania współpracy z doradcą restrukturyzacyjnym. Jego wybór jest więc jedną z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć dłużnik.

doradcy restrukturyzacyjni kancelarii Piotrowski i wspólnicy

Egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego

Nie da się otrzymać licencji doradcy restrukturyzacyjnego bez zdania egzaminu przed specjalną komisją powołaną przez Ministra Sprawiedliwości. Jest to egzamin pisemny, a w jego trakcie sprawdzana jest wiedza kandydata z zakresu prawa, ekonomii i finansów oraz zarządzania. Egzamin szczególnie uwzględnia specyfikę postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Egzamin na doradcę restrukturyzacyjnego polega na:

  • Rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa;
  • Wykonaniu zadania problemowego.

Od dnia, w którym odbył się egzamin zaczyna biec dwuletni termin na złożenie wniosku o wpis na listę doradców restrukturyzacyjnych. Oczywiście warunkiem wpisu jest uzyskanie pozytywnego wyniku.

Usługi restrukturyzacji w Twojej firmie – zapisz się na bezpłatną konsultację!

    Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny – kto to taki?

    W polskim prawie istnieje także tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Może się o niego ubiegać doradca restrukturyzacyjny, który wykaże, że:

    • w okresie ostatnich siedmiu lat przeprowadził co najmniej cztery postępowania upadłościowe przedsiębiorców zakończone prawomocnym postanowieniem o zakończeniu postępowania upadłościowego. Oraz dwa postępowania restrukturyzacyjne lub postępowania upadłościowe z możliwością zawarcia układu lub postępowania naprawcze zakończone prawomocnym zatwierdzeniem układu, albo
    • w okresie ostatnich siedmiu lat przeprowadził co najmniej sześć postępowań restrukturyzacyjnych lub postępowań upadłościowych z możliwością zawarcia układu lub postępowań naprawczych zakończonych prawomocnym zatwierdzeniem układu, albo
    • zarządzał przez co najmniej 3 lata majątkiem przedsiębiorcy będącym co najmniej średnim przedsiębiorcą jako członek zarządu spółki handlowej, wspólnik ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem lub jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą oraz przeprowadził w całości co najmniej dwa postępowania restrukturyzacyjne lub postępowania upadłościowe z możliwością zawarcia układu lub postępowania naprawcze zakończone prawomocnym zatwierdzeniem układu;
    • w okresie ostatnich 3 lat przeprowadził w całości co najmniej jedno postępowanie układowe lub sanacyjne zakończone prawomocnym zatwierdzeniem układu, w którym przyznanie ostatecznego wynagrodzenia nadzorcy lub zarządcy wynikało z ustalenia przez sąd, że w postępowaniu liczba wierzycieli będących uczestnikami postępowania była większa niż 100 oraz suma wierzytelności przysługujących wierzycielom będącym uczestnikami postępowania była większa niż 10 000 000 zł.

    Śmiało można więc przyjąć, że tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego zarezerwowany jest dla tych przedsiębiorców, którzy posiadają spore doświadczenie biznesowe lub w prowadzeniu spraw restrukturyzacyjnych bądź upadłościowych.

    Wybór doradcy restrukturyzacyjnego

    Konsekwencje wyboru doradcy restrukturyzacyjnego

    Doradca restrukturyzacyjny odgrywa kluczową rolę w restrukturyzacji i upadłości. Dlatego od jakości jego pracy w dużej mierze zależy końcowy efekt tych procedur. To ma szczególnie duże znaczenie przy postępowaniu restrukturyzacyjnym, zmierzającym – z samej swojej istotny – do uratowania firmy przed upadłością, przy poszanowaniu słusznych praw wierzycieli. Jeżeli więc dłużnik ma możliwość samodzielnego wybrania doradcy restrukturyzacyjnego – a dzieje się tak m.in. w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu czyli „uproszczonej restrukturyzacji” – powinien naprawdę dobrze przemyśleć swój wybór, stawiając na profesjonalistę, za którym świadczy bogate portfolio oddłużonych firm.


    Obserwuj nas i bądź na bieżąco!

    Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych.