Postępowanie upadłościowe
Małgorzata Siecińska 2024-01-15

Polacy z rekordową liczbą upadłości konsumenckich.

Zaskakujący rekordowy wzrost liczby ogłoszonych upadłości

Rok 2023 w kontekście ogłoszonych upadłości można określić jako przełomowy. W stosunku do roku poprzedniego, liczba ogłoszonych upadłości przedsiębiorstw zwiększyła się o 16%, natomiast upadłości konsumenckich aż o 41 %.

O wiele więcej podmiotów zdecydowało się również na wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego – tutaj zanotowany został wzrost o 88 %. W minionym roku również, po raz pierwszy liczba upadłości konsumenckich przekroczyła 20 tysięcy. Na wzrost ilości upadłych konsumentów ma wpływ również fakt, że osoby fizyczne prowadzące wcześniej działalność gospodarczą decydują się na jej zamknięcie i ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Według statystyk prezentowanych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej w 2023 roku aż 2.190 przedsiębiorców, zamiast upadłości firmy, ogłosiło upadłość konsumencką. W roku 2023 została ogłoszona upadłość kilku znanych na rynku podmiotów, w szczególności – Getin Noble Bank S.A. Najwięcej upadłości ogłoszono w województwie śląskim 17,85% i mazowieckim 13,09%.

Upadłość konsumencka daje szanse na oddłużenie i rozpoczęcie życia bez długów. Niefortunnie nazywana bywa bankructwem, co nadaje procedurze pejoratywny wydźwięk. Procedura upadłościowa, zakończona w dużej części ustaleniem planu spłaty, jest niewątpliwie korzystna dla dłużników, ale również dla wierzycieli.

Zachęcamy do zapoznania się z analizą przedstawioną przez wywiadownię gospodarczą MGBI dostępną pod linkiem https://www.mgbi.pl/blog/wi%C4%99cej-upad%C5%82o%C5%9Bci-i-zdecydowanie-wi%C4%99cej-restrukturyzacji-w-2023-roku