Restrukturyzacja
Redakcja 2024-11-06

Gdzie złożyć wniosek o restrukturyzację?

Jeśli zauważymy, że nasza firma jest zagrożona niewypłacalnością, możemy rozważyć złożenie wniosku o restrukturyzację. Powstanie wtedy jednak pytanie – gdzie złożyć taki wniosek? Czy zrobić to na tradycyjnym piśmie, czy należy to zrobić przez internet? Jak określić, który sąd jest dla nas tym właściwym?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści

Sąd właściwy

Po pierwsze, znaleźć należy właściwy sąd, tzw. sąd restrukturyzacyjny. Jest to jeden z sądów rejonowych, w których wyodrębniony został wydział gospodarczy. To właśnie w tym wydziale rozpoznaje się sprawy restrukturyzacyjne. Pamiętać jednak należy, że nie każdy wydział gospodarczy jest upoważniony do prowadzenia tego typu spraw – takich sądów jest w Polsce ok. 30.

Skąd mamy jednak wiedzieć, który sąd jest dla nas właściwy?

Prawo restrukturyzacyjne stanowi, że sprawy restrukturyzacyjne ,,rozpoznaje sąd właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika”. Określenie to niewiele mówi, przez co ustawodawca postarał się nieco doprecyzować je w następnych przepisach. Zgodnie z nimi, jest to miejsce, w którym dłużnik regularnie zarządza swoją działalnością o charakterze ekonomicznym i które jako takie jest rozpoznawalne dla osób trzecich.

W przypadku osoby prawnej (np. spółka z o.o. albo spółka akcyjna) oraz jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej (np. spółka jawna, spółka komandytowo-akcyjna), której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, domniemywa się, że głównym ośrodkiem jej podstawowej działalności jest miejsce siedziby. Domniemanie to jest jednak wzruszalne – jeśli uda się udowodnić, że rzeczywiste zarządzanie danym przedsiębiorstwem, odbywa się gdzie indziej, to sąd właściwy określi się dla tego miejsca. Przykładowo: przedsiębiorca prowadzi sklep w Warszawie. Jednak produkty są przez niego wytwarzane, a firma – zarządzana z Łomży. W takim wypadku właściwy będzie właśnie sąd dla Łomży (tj. wydział gospodarczy Sądu Rejonowego w Białymstoku).

W przypadku osób fizycznych, domniemywa się, że miejscem podstawowej działalności jest główne miejsce wykonywania przez nie działalności zawodowej lub gospodarczej (przykładowo: osoba mieszkająca w Opolu prowadzi firmę we Wrocławiu – w takim wypadku właściwość sądu określać się będzie dla Wrocławia), natomiast jeśli nie prowadzi ona działalności gospodarczej lub zawodowej: jest to miejsce zwykłego pobytu tej osoby, tj. faktycznego zamieszkania (a nie np. zameldowania).

Natomiast, jeśli jeżeli dłużnik nie ma w Polsce głównego ośrodka podstawowej działalności, właściwy jest sąd miejsca zwykłego pobytu albo siedziby dłużnika (innymi słowy: jego miejsce zamieszkania lub siedziba wpisana do rejestru). Jeśli natomiast nie ma miejsca zwykłego pobytu albo siedziby, właściwy jest sąd, w którego obszarze znajduje się majątek dłużnika. Przepis ten obejmować może np. działających w Polsce zagranicznych przedsiębiorców albo osoby fizyczne, które nie zamieszkują na stałe w Polsce.

Usługi restrukturyzacji w Twojej firmie – Zapisz się na bezpłatną konsultację!

    Forma złożenia wniosku o restrukturyzację

    Należy przy tym pamiętać, że co do zasady wniosek ten składa się nie w formie papierowej, pocztą, lecz w formie elektronicznej – przez dedykowany portal, Krajowy Rejestr Zadłużonych. Pisma oraz dokumenty niewniesione za pośrednictwem systemu teleinformatycznego

    obsługującego postępowanie sądowe nie wywołują skutków prawnych, czyli nie będzie w ogóle rozpatrywany przez sąd. To samo dotyczy większości pism składanych w sprawie restrukturyzacyjnej czy upadłościowej.

    Warto korzystać z pomocy doradcy restrukturyzacyjnego!

    W obliczu konieczności złożenia wniosku o restrukturyzację, nieoceniona okazuje się pomoc doradców restrukturyzacyjnych. Ich specjalistyczna wiedza i doświadczenie mogą znacząco wpłynąć na powodzenie całego procesu. Doradcy restrukturyzacyjni nie tylko pomogą w prawidłowym przygotowaniu dokumentacji, ale także doradzą najlepszą strategię działania, uwzględniającą indywidualną sytuację przedsiębiorstwa.

    Ich wsparcie może okazać się kluczowe w negocjacjach z wierzycielami oraz w opracowaniu planu naprawczego, który zwiększy szanse na skuteczną restrukturyzację i uchroni firmę przed upadłością. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług tych ekspertów, aby zwiększyć prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia wniosku i efektywnego przeprowadzenia całego procesu restrukturyzacji.