Restrukturyzacja
Karolina Bober-Sułek 2025-04-23

O czym decyduje dzień otwarcia restrukturyzacji?

Dzień otwarcia restrukturyzacji decyduje o powstaniu skutków, jakie ustawodawca w Prawie restrukturyzacyjnym powiązał z faktem zainicjowania danego rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego. Jest to jeden z istotniejszych dni dla ochrony interesów wierzycieli oraz samego dłużnika, poddawanego restrukturyzacji.

Spis treści

Każde postępowanie regulowane przepisami prawa to ustalony ciąg czynności, których podjęcie jest niezbędne do tego, aby przejść do następnego etapu. Nie inaczej jest w przypadku postępowania restrukturyzacyjnego, w którym zawsze istotną cezurą jest dzień otwarcia restrukturyzacji. Jakie dokładnie jest jego znaczenie?

Dzień otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego – jak go ustalić?

Dzień otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego ustala się w zależności od tego, z jakim dokładnie rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego mamy do czynienia. W przypadku przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego lub postępowania sanacyjnego dniem tym jest dzień wydania przez sąd restrukturyzacyjny postanowienia o rozpoczęciu którejś z tych procedur. Natomiast, jeżeli dłużnik ma zostać objęty postępowaniem o zatwierdzenie układu – a więc tzw. uproszczoną restrukturyzacją – to skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego powstają z dniem układowym. Przy czym dzień układowy w tej procedurze przypada nie wcześniej niż trzy miesiące i nie później niż dzień przed dniem złożenia wniosku o zatwierdzenie układu.

Powyższa różnica wynika przede wszystkim z faktu, że postępowanie o zatwierdzenie układu nie dzieli się – w przeciwieństwie do pozostałych trzech procedur restrukturyzacyjnych – na etap rozpoznawania wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego oraz na „właściwą” restrukturyzację, jaka toczy się od momentu wydania przez sąd postanowienia o otwarciu postępowania. Dlatego w „uproszczonej restrukturyzacji” skutki standardowo wiążące się z dniem otwarcia procedury restrukturyzacyjnej zostały powiązane z dniem układowym.

Skutki otwarcia restrukturyzacji

W każdym razie zawsze dzień otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego bądź dzień układowy wyznaczają skutki, jakie przepisy prawa przewidują dla zainicjowania procedury restrukturyzacyjnej, a więc przede wszystkim:

  • określenie kręgu wierzycieli, którzy zostaną objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym;
  • zawieszenie postępowań egzekucyjnych dotyczących wierzytelności objętych z mocy prawa układem;
  • zakaz ogłoszenia upadłości restrukturyzowanego dłużnika oraz wszczęcia wobec niego kolejnej restrukturyzacji;
  • konieczność używania przez dłużnika w swojej nazwie określenia „w restrukturyzacji”.

Nie wolno zapominać, że dokładne skutki rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego różnią się w zależności od tego, jaka dokładnie procedura została wybrana w danej sprawie. Choć ogólne mechanizmy są wspólne dla wszystkich typów restrukturyzacji, to jednak szczegóły – niekiedy znacznie – różnią się między sobą.

Usługi restrukturyzacji w Twojej firmie – Zamów bezpłatną konsultację

    Którzy wierzyciele uczestniczą w restrukturyzacji?

    Z praktycznego punktu widzenia jednym z najważniejszych zagadnień łączących się z dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego/dniem układowym jest kwestia ustalenia kręgu wierzycieli, jacy zostaną objęci układem, który może zostać zawarty w ramach postępowania. Układ ten obejmuje:

    • wierzytelności osobiste powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
    • odsetki za okres od dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego;
    • wierzytelności zależne od warunku, jeżeli warunek ziścił się w czasie wykonywania układu.

    Z tego względu wierzytelności, jakie powstały już po otwarciu restrukturyzacji nie są nią objęte. Co ważne: istotny tutaj jest moment powstania wierzytelności, a nie ich wymagalności. Wraz z zainicjowaniem restrukturyzacji wierzytelności jeszcze nie wymagalne nie zmieniają swojego statusu. Jednocześnie wszystkie wierzytelności osobiste, które powstaną już w trakcie trwania procedury restrukturyzacyjnej, nie mogą zostać nią objęte, a dłużnik powinien je regulować na bieżąco.

    Restrukturyzacja a egzekucja – najważniejsze zasady

    Istotną konsekwencją rozpoczęcia restrukturyzacji – nawiasem mówiąc właśnie z tego powodu wielu dłużników decyduje się na ten krok – jest zawieszenie trwających postępowań egzekucyjnych oraz zakaz wszczynania nowych. Również tutaj pojawiają się poważne różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami procedur restrukturyzacyjnych, ale generalne zasady są takie:

    • wraz z rozpoczęciem postępowania restrukturyzacyjnego następuje zawieszenie toczących się postępowań restrukturyzacyjnych;
    • do momentu prawomocnego zakończenia restrukturyzacji niedopuszczalne jest wszczęcie nowych postępowań egzekucyjnych;
    • prawomocne zatwierdzenie układu przez sąd oznacza umorzenie postępowań egzekucyjnych dotyczących wierzytelności objętych tym dokumentem;
    • natomiast, jeżeli to postępowanie restrukturyzacyjne zostanie prawomocnie umorzone, egzekucja będzie toczyć się nadal.

    Rozpoczęcie restrukturyzacji w niektórych przypadkach pozwala dłużnikowi ubiegać się o uchylenie zajęć dokonanych przez organ egzekucyjny (np. przez komornika sądowego) przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego.

    Co warto wiedzieć o dniu otwarcia restrukturyzacji?

    W przyspieszonym postępowaniu układowym, postępowaniu układowym oraz w postępowaniu sanacyjnym dzień otwarcia restrukturyzacji to dzień, w którym sąd – po rozpoznaniu stosownego wniosku – wydaje postanowienie o otwarciu postępowania. Od tego dnia powstają wszystkie skutki, jakie ustawodawca powiązał z zainicjowaniem konkretnego rodzaju restrukturyzacji. W przypadku postępowania o zatwierdzenie układu odpowiednikiem dnia rozpoczęcia postępowania jest dzień układowy. Bez względu na te różnice wskazane dni służą przede wszystkim ustaleniu, które wierzytelności będą mogły znaleźć się w układzie oraz wprowadzeniu mechanizmów chroniących prawidłowy przebieg restrukturyzacji.


    Obserwuj nas i bądź na bieżąco!

    Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych.