Prawo w firmie
Krzysztof Piotrowski 2024-08-27

Kto reprezentuje spółkę w restrukturyzacji?

W postępowaniu restrukturyzacyjnym, inaczej niż upadłościowym, nie występuje instytucja syndyka masy upadłościowej, który przejmuje na siebie prawo zarządzania majątkiem. Zamiast tego w postępowaniu restrukturyzacyjnym, w zależności od jego formy, mogą występować:

  • Nadzorcy układu – w postępowaniu o zatwierdzenie układu;
  • Nadzorcy sądowi – w przyspieszonym postępowaniu układowym i postępowaniu układowym;
  • Zarządcy – w postępowaniu sanacyjnym;

Wydawać by się mogło, że wobec braku syndyka, podmiot podlegający restrukturyzacji nie traci prawa do zarządzania swoim majątkiem. Tak jest w istocie w przypadku trzech pierwszych wskazanych wyżej form restrukturyzacji. Jedynie w zakresie praw przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda nadzorcy lub rady wierzycieli na dokonanie czynności. Oznacza to, że w dalszym ciągu to partnerzy spółki lub jej zarząd reprezentują ją w kontaktach z innymi podmiotami, przed organami administracji czy sądami.

Postępowanie sanacyjne a reprezentacja spółki

Wyjątek w tym zakresie stanowi postępowanie sanacyjne. W odróżnieniu od pozostałych typów restrukturyzacji, ma ono na celu także uzdrowienie przedsiębiorstwa dłużnika (stąd nazwa). W wypadku wszczęcia takiego postępowania zarządca przejmuje zarządzanie masą sanacyjną. Zarząd spółki (albo jej partnerzy) traci tym samym uprawnienie do jej reprezentowania – czyni to za nich zarządca. Działa on w imieniu własnym i na rachunek spółki. Zatem również wszelkie postępowania – administracyjne, sądowe czy sądowo-adminsitracyjne – mogą być wszczęte i prowadzone jedynie przez zarządcę albo przeciwko niemu.

Co więcej, jeśli przed rozpoczęciem sanacji ustanowiona została prokura albo inne pełnomocnictwo, wygasają one w momencie otwarcia postępowania sanacyjnego. Nowa prokura albo pełnomocnictwo mogą być wystawione jedynie przez zarządcę. Jest to niezbędne w celu usunięcia wszelkich innych niż zarządca możliwości reprezentowania dłużnika. Zarządca jest odpowiedzialny za działania mianowanych przez siebie pełnomocników lub prokurentów. Może udzielić pełnomocnictwa lub prokury członkom zarządu spółki albo wcześniej działającym prokurentom.

Twoja firma przeżywa kryzys?

Zapisz się na bezpłatną rozmowę!

Wspólnie sprawdzimy jak ją uratować!

    Czy wszczęcie restrukturyzacji oznacza, że utracę prawo do zarządu spółką?

    Podsumowując, w przypadku wszczęcia postępowania układowego czy o zatwierdzenie układu, sposób reprezentowania spółki nie zmieni się (chociaż niekiedy wymagane może być uzyskanie zgody nadzorcy na dokonanie pewnych czynności). W postępowaniu sanacyjnym zarząd oraz prawo reprezentowania spółki przeniesione zostanie jednak na zarządcę.